350.ORG В УКРАЇНІ

2009 — Натхнення

Надворі вересень 2009. Світ завмер в очікуванні доленосних кліматичних переговорів в Копенгагені. Молодіжний кліматичний рух 350 розправляє крила - натхненні активісти з усіх куточків планети проводять близько 5000 кліматичних заходів, світлини з яких в реальному часі транслює площа Таймс в Нью Йорку. Одна із фотографій — з Києва.

Група веселих активістів і активісток в костюмах білих ведмедів і прибульця Альфа бадьоро ідуть Хрещатиком, скандуючи: «Клімат змінюється, прийшов час діяти!». Ця подія стала початком кліматичного руху 350.org в Україні.
Фото: ТСН

2010 — Дух

Рух прокидається і набирає сили. Активістки з України їдуть на перший міжнародний тренінг в Турції. Дівчата повертаються, щоб діяти креативно і незалежно, реалізуючи своє неординарне бачення кліматичного активізму. Наступна акція “Відкрий своє серце планеті” залучає духовних лідерів та їх прихожан.

2011 — Енергія Змін

Першою офіційною подією 350 в Україні за участі різних кліматичні організацій стає форум Енергія Змін (Power Shift) 2011 році. Енергія Змін — подія, яка об’єднує активістів і активісток для обміну знаннями та навичками з метою залучити широкі маси до вирішення кліматичної кризи. Дотепер Енергія Змін щороку створює новий етап розвитку кліматичного руху в Україні. Його учасники і учасниці проводять акції, організовують тематичні кампаніі, бізнеси та творчі проєкти з огляду на проблему зміни клімату та її вирішення.
Проєкти та кампанії: Тренінг для регіональних активістів, Перший Power Shift, Тренінг для тренерів в Пуще-Водиці, Тренінг для активістів в Данії

2012 — Самоорганізація

Power Shift. УМКА Другий Power Shift відбувся в травні 2012 року. Кліматичні активісти з Росії, Грузії, України, Азербайджану, Казахстану, Киргизстану та Таджикистану приєдналися до глобальних акцій, які проходили в 150 країнах, аби продемонструвати реальні наслідки зміни клімату у країнах. В Україні ця подія стала початком обговорення стратегії розвитку кліматичного руху
Проєкти та кампанії: Акція “Наслідки зміни клімату”, Кампанія екоінтервенцій “Бери і роби”, Форум “Енергія Змін 2012”, Парад Тиші

2013 — Global Power Shift

Одна з наймасштабніших світових подій по темі зміни клімату, яка відбулась в Стамбулі. Більше 500 учасників з 135 країн світу приїхали у столицю Турції для того, щоб навчитись об'єднувати людей навколо однієї з найскладніших проблем — зміна клімату. Українська команда молодих активістів складалась з 8 людей, які приєднались до тренігу.
Проєкти та кампанії: Global Power Shift

2014 — Співпраця

"Майстерня клімату" — громадська кампанія практичних дій проти змін клімату, що об'єднувала людей, готових втілювати в життя кліматичні рішення для своїх міст і сіл. В кампанії приймали участь ініціативні групи, які будували для громадського користування сонячні колектори, локальні вітро-установки, облаштовували мережі велодоріжок, застосовували енергозберігаючі технології ремонту громадських будівель та вимагали того ж від влади.
Проєкти та кампанії: Громадська кампанія "Майстерня клімату"

2015 — Стратегія

Всесвітній день дій напередодні Саміту ООН, на якому світові лідери повинні ухвалити нові Глобальні цілі сталого розвитку. Українські екологічні активісти приєдналися до міжнародної ініціативит #Action2015 та Global Day of Action (Глобальний Днь Дій), щоб нагадати: люди усіх країн спостерігають за діями світових лідерів та їхніми рішеннями. А перед тим, активісти зустрілися у Луцьку на тренінгу та вийшли на головну площу міста сказати про те, що людям на цій планеті потрібні мир, добробут та партнерство — це допоможе подолати бідність, нерівність та зміни клімату.
Проєкти та кампанії: Глобальний День Дій, Переговори в Парижі

2016 — Масштаб

Наступна регіональна кампанія “Міста для життя” стартувала у 2016 році. Кампанія була направлена на побудову зручних, безпечних, сталих міст в регіоні СЄКЦА, шляхом прийняття та реалізації кліматичної стратегії міст. У цьому році кампейнеркою та керівницею в регіоні стала Світлана Романко, а координаторкою по залученню людей - Інна Дацюк.
Проєкти та партнерські кампанії: Кампанія “Міста для життя”, Енергія змін 2016 - Енергетика, Кліматичні переговори в Марокко

2017 — Проблеми і рішення

350.org стали ініціаторами Всеукраїнської акції “Дні Кліматичних Дій”, під час якої активісти/-ки, волонтери/-ки та місцева громада проводили події, спрямовані на привернення уваги громадськості та влади до проблем змін клімату. До Днів Дій долучились близько 700 людей долучилось у 15 містах та 5 країн регіону. Кампанія “Міста для Життя” почала набирати обертів. Було проведено круглий стіл з оновлення та прийняття кліматичної стратегії та підписання маніфесту (58 учасників; 24 організації підписали Маніфест кампанії), а також затверджено робочу групу в складі представників 5 партій Київської міської ради з актуалізації проекту кліматичної стратегії.
Окрім цього, проведений кліматичний форум “Енергія Змін” та “Школа кампейнігу” сприяли професійному росту громадських активістів і активісток. В цей період до команди 350.org приєднується спеціалістка у сфері цифрових комунікацій Ірина Сопільняк.
Проєкти та кампанії: Акція: “День дій”, Кампанія “Міста для життя”, Школа кампейнінгу, Енергія Змін 2017

2018 — Залучення влади

Дні Кліматичних Дій 2018 стали вдалою щорічною спробою об’єднати зусилля місцевих громад для того, аби показати, що разом люди можуть впливати на місцеву кліматичну політику, змінювати звички для запобігання глобальним негативним наслідкам зміни клімату. В результаті було проведено понад 20 екологічних акцій: від міських пікніків до велозабігів, близько 1000 людей у 5 країнах регіону долучилися до акцій, щоб привернути увагу до проблеми глобального потепління. В цей момент з’явилась програма кліматичного лідерства “Активуй Енергію”, в якій беруть участь активісти та активістки з 8 міст. В цьому ж році команда 350.org в Україні ставить перед собою мету знайти та розвинути потенціал кліматичного лідерства українських міст та активно розвиває кампанію “100% ВДЕ”, основна ціль якої створити національні тренди енергонезалежності, відмови від викопного палива та якісного енергетичного планування. До команди приєднуються кампейнерка з ВДЕ Юлія Мельник (Пашковська) та координаторка по роботі з медіа Маргарита Мостова. Вперше в регіоні Житомир, Львів, Чортків, Кам’янець - Подільський та Кутаїсі (Грузія) задекларували у меморандумі з 350.org ціль переходу на 100% відновлювані джерела енергії до 2050 року. Це була велика і видима перемога, яка надихнула місцеві організації до спільної роботи по переходу на 100% енергії з відновлюваних джерел. Також 350.org в Україні стає однією із 5-и організацій-засновниць коаліції “Енергетичний Перехід”.
Проекти та кампанії: Кампанія 100% ВДЕ, Green Camp, Форум “Енергія Змін”, Акція “Дій за клімат”, СОР 24 в Катовіце (Польша), участь мера Житомира у GCAS.

2019 — Потужний рух

Міжнародний марш за клімат зібрав більше 2 тисяч українців та українок із 21 міста в Києві. Вони пройшли вулицями столиці та вимагали від Президента Зеленського, Уряду та новоствореного Міністерства енергетики та захисту довкілля прийняти ряд рішучих дій, що стосуються найбільших екологічних загроз для України: зміни клімату, енергетики, промислового тваринництва, транспорту та відходів.
А вже в листопаді відбувся міжнародний кліматичний форум “Енергія Змін”, який вже 8 років підряд стає точкою об’єднання та синхронізації кліматичного руху України. На форумі зустрілись випускники програми кліматичного лідерства “Активуй Енергію” з 10 міста України. Ми гордо ділимось її результатами: у Полтаві на сесії міської ради, депутати підтримали проект-рішення про досягнення цілі: 100% відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у Полтаві до 2050 року. Це сталось завдяки кампанії, яку проводили активісти/-ки організації Еколтава, яка є частиною програми кліматичного лідерства “Активуй Енергію” від 350.org.
А після цього, перший Національний форум «Кліматичні амбіції міст» в регіоні Східна Європа, Кавказ та Центральна Азія, об’єднав понад півтори сотні мерів, членів /-кинь Уряду, науковців/-иць, громадські діячів/-ок. Перемогою стало те, що на форумі ще дві українські громади заявили про перехід на 100% відновлюваної енергії до 2050 року — Баранівська ОТГ та Тростянецька Міська Рада. Меморандум також підписала Асоціація малих міст України, яка буде підтримувати процес переходу міст - членів Асоціації на 100% відновлюваних джерел енергії та популяризувати цю ціль серед міст. Це вдалось зробити завдяки спільній роботі організацій в коаліції “Енергетичний Перехід”. Ми бачимо, все більше українських міст та громад демонструють кліматичне лідерство, беручи зобов’язання перейти на 100% відновлюваних джерел енергії. І це шалено надихає!
Проєкти та кампанії: Кліматично-мистецькі лабораторії, Марш за клімат, Кампанія 100% ВДЕ, Green Camp, Форум “Енергія Змін”, Форум “Кліматичних Амбіцій Міст”.

Останні новини