Навички фасилітації онлайн зустрічей

Квітень 06, 2020

В умовах ізоляції, навичка фасилітації онлайн-зустрічей стає критично необхідною та визначає успішність розмови. Якщо раніше була можливість провести зустріч в офісі чи в кав’ярні, то під час карантину всі робочі обговорення відбуваються виключно онлайн. Життя до такого нас не готувало. Команда 350.org має великий досвід онлайн-роботи, сьогодні ми розкажемо, як боротися з новим викликом. Ми вже підготували для вас конспект на тему “Базові навички фасилітації онлайн зустрічей” та ділимось посиланням на відео з записом вебінару на цю тему. 

Почнемо зі значення терміну “facilitation”, якій в перекладі з англійської означає допомогу, полегшення та сприяння. Іншими словами “Фасилітація” – це супровід групового процесу, що направлений на ефективну комунікацію, прояснення та досягнення поставлених цілей. Пам’ятайте, що у фасилітації навчального процесу ключовими є організація навчального простору, залучення та сприяння розкриттю потенціалу учасників/ць та групи в цілому, а також підтримка учасників/ць у реалізації їхніх навчальних цілей. 

Ну все, досить теорії – переходимо до практики, яка складатиметься із 7 основних порад або ж Tips.

#1: Попросіть людей бути присутніми. Уявляєте, яка зараз у людей концентрація уваги – постійні повідомлення у месенджерах, сповіщення про нові онлайн марафони, робочі листи, хтось з родини просить допомогти помити підлогу чи зробити щось по господарству. Під час онлайн зустрічі ви боретеся за увагу та присутність учасників та учасниць на ній. Сплануйте сесію так, щоб всі могли бути присутні до її закінчення. Тому, заздалегідь попросіть не перевіряти месенджери, пошту та запланувати час виключно на вашу розмову.

Як приклад, кілька прохань на початку дзвінка:

 • Переконайтесь, що ви знаходитеся в тихому місці;
 • Переконайтесь, що ви увімкнули відео;
 • Приберіть те, що відволікає (закрити слак, не переписуватися в приватних повідомленнях, прибрати мобільний телефон);
 • Зробіть собі напій;
 • Візьміть блокнот чи папір і ручку, щоб записувати;
 • Зробіть вдих/видих, зосередьтесь. 

#2 Порада, що дивує. Якщо у вас маленька група (менше 10-ти людей), старайтеся залишатися з увімкненими мікрофонами, тобто OFF MUTE! Ця потрібно для того, щоб всі могли говорити одночасно, чути, що відбувається навколо. Завдяки такому трюку розмова буде більш живою та емоційною. Використовуйте чат та систему символів для комунікації, ось значення деяких:

 • Я підтримую це: ++
 • Мені не подобається ця пропозиція: —
 • Я хочу говорити: * 
 • Я маю пряму відповідь на щойно сказане: dr*

#3: Зробіть гарно. Люди візуали, це означає, що нам важливо бачити гарну картинку. Якщо ви підготували прості білі слайди, увага може розсіюватися і учасника/-цям може стати нудно. В такий момент на допомогу приходять месенджери та інші програми, які відволікають. Тому, намагайтесь підтримувати баланс: менше тексту, більше картинок, символів та іконок. Шаблони для крутих презентацій можна знайти тут.  

#4 Наскільки довгою має бути сесія? Залежить від того наскільки довго ваша група може сидіти біля екрана і наскільки “інтерактивний” ваш дизайн сесії.  За порадами експертів тривалість однієї сесії має бути не більше 2.5 год. Ідеальний таймінг для онлайн зустрічі – 90 хвилин. А ще не забувайте включати перерви чи/та об’єднання людей у малі групи та роботу в них.

#5: Використовуйте різноманіття технік. Якщо у вас 10 людей і зустріч на 5 годин, це означає, що ви маєте 50 людино-годин! Не можна просто “накидати” серію розмов і “тем”. Використовуйте різноманіття технік ведення зустрічі, щоб підтримувати інтерес. Ось деякі методи, які доступні онлайн: спектри, інтерактивне писання, самостійне написання, складання списків, підняття рук / великих пальців. Більше технік за посиланням. 

#6 Коментуйте постійно те, що роблять люди під час розмови. Так, ця порада виснажує: але саме вона підтримує високий рівень енергії в команді! Постійно відзначайте ту активність, яку помічаєте. Це допомагає залученню, та приверне увагу присутніх на розмові, наприклад:

 • Я бачу Інна вже на слайді 1…;
 • Світлана написала питання і вже отримала відповідь від Іри; 
 • Юля ще не зазначила в якій малій групі вона хоче бути. 

#8 Ключова порада: Приділяйте час тому, щоб більше дізнатися одне про одних. Кажуть онлайн важко знайомитися з новими людьми, то чи маємо ми робити це менше? Відповідь однозначна – “НІ!” Пізнавати один одного потрібно. Ось деякі рекомендації: розпочинайте дзвінок з неформальної розмови. Самі, як фасилітатор/ка, проявіть розкутість та щирість. Що це означає? Підготуйтесь заздалегідь: у листі перед розмовою попросіть людей принести важливий для них предмет і розказати про нього; або розказати довільну історію; або намалювати те, як вони опинилися у своїй організації і розповісти цю історію та ін.

Відведіть час на тепле і щире завершення розмови або підведення підсумків. Та прибуде з вами сила і натхнення на фасилітацію онлайн розмов!

Останні новини