Експертки 350.org Україна приєднались до кліматичного онлайн-страйку

Квітень 24, 2020

Промова Юлії Пашковської була присвячена Новому зеленому курсу як шляху виходу з пандемічної, екологічної та економічної криз, а Інна Дацюк говорила про принципи справедливого відновлення та рівності у веденні та трансформації економіки.

Кліматичний онлайн – страйк під гаслом “Ні поверненню до “нормального” життя!” був приурочений до 50-го ювілейного Дня Землі і пройшов у форматі «вільного мікрофону».

«Ми не хочемо повертатися до життя, яке довело нас до кліматичної та екологічної кризи. Те, що було нормальним раніше – вже не працює. Нам потрібні радикальні зміни» – заявили спікери під час події.

Юлія Пашковська,  кампейнерка 350.org в регіоні СЄКЦА (Східна Європа, Центральна Азія і Кавказ), наголосила на тому, що у світі існує та імплементується комплексна програма політично-економічних рішень, задля подолання кліматичної кризи та соціальної несправедливості, адаптована під кожну країну. ЇЇ назва – Новий зелений курс.

«Новий зелений курс – це новий тренд, який наростає. Це дорожня карта реформ, яка за умов її ухвалення стає основою економіки і рятує від споживацької поведінки. Це повна трансформація економічного устрою, системні реформи, які призведуть до системних змін. ЄС вже взяв Новий зелений курс за основу ведення діяльності, а уряди деяких країн розглядають НЗК як шлях виходу з коронавірусної кризи. Наша економіка тісно пов’язана з європейською, тому було би добре владі «синхронізуватись». – каже Юлія Пашковська.

Експертка зауважує, що у січні 2020 року Міністерство енергетики та захисту довкілля на чолі з тодішнім міністром Олексієм Оржелем, представили концепцію Зеленого енергетичного переходу України (Ukraine Green Deal). Проте, громадськість розкритикувала її за неамбітність – кліматична нейтральність до 2070 року (в ЄС до 2050 року) та лише 40% відновлюваних джерел до 2050 року (в ЄС 100% до 2050 року).

«Фактично декларативно Україна підтримує Новий Зелений Курс. Однак для його фактичного втілення потрібна всеохопна і напружена законотворча та реформаторська робота, яка стосуватиметься фактично всіх сфер життя та господарювання країни від національного до локального рівня», – каже Юлія Пашковська і нагадує, якими є визначальні напрямки і цілі Нового зеленого курсу.

Цілі НЗК, адаптовані для України:

 1. Кліматична нейтральність України до 2050 – нуль викидів CO2
 2. Справедливий перехід на 100% відновлюваних джерел енергії – закриття всіх вугільних, газових та атомних електростанцій
 3. Трансформація традиційної економіки у циркулярну зі сталим споживанням ресурсів. Нуль відходів
 4. Мале та середнє підприємництво – основа економіки
 5. Енергоефективне та доступне житло, адаптоване до зміни клімату
 6. Нуль забруднення довкілля токсичними речовинами – чисте повітря, вода, ґрунти
 7. Відновлення та збереження природних екосистем і біорізноманіття
 8. “Від ферми до столу” – локальна, здорова та екологічна продовольча система
 9. Стала та розумна мобільність – зміна транспортної філософії та системи
 10. Доступна освіта та наука, що забезпечують реалізацію Нового Зеленого Курсу
 11. Доступна та справедлива охорона здоров’я
 12. Правова система на боці довкілля, соціальної та гендерної справедливості. Права та обов’язки однаково рівні.

«Думаю, кожна організація може знайти з цього ті напрямки, у яких хотіла би працювати, а загалом Новий зелений курс може стати надихаючою і об’єднуючою спільною метою для усіх екоактивістів та всіх українців загалом», – підсумовує Юлія.

Інна Дацюк, спеціалістка із залучення людей 350.org  в регіоні CЄКЦА, наголошує на тому, що при виході з кризи варто діяти справедливо, надаючи допомогу тим, хто найбільше її потребує, а не найдосвідченішим лобістам.

«Я бачу велику несправедливість вже зараз в тому, як будуть розподілятись кошти після пандемії. Чому МакДональдс працює і там можна купити каву в паперовому стаканчику, а у  невеличкому кіоску – не можна? Чому Епіцентр працює, а невеликим будівельним магазинам заборонено? Чому влада надає преференції великому бізнесу, корпораціям, а  маленькі бізнеси мають виживати? Це типова проблема не лише в Україні, а й в світі. Ми звернулись до українського уряду з листом, в якому вказали 5 принципів справедливого відновлення, яких варто би дотримуватися. Хочу, щоб ці принципи були почуті нашим урядом», – сказала Інна Дацюк.

«Я дуже рада, що навіть за нових умов нас на цьому страйку багато! Нас має бути багато, ми маємо голосно говорити і вимагати кліматичної справедливості разом. Я вірю, що нам все вдасться», – підсумувала кліматична активістка.

Під час заходу понад десять чоловік виголосили надихаючі промови, присвячені необхідно зміни стилю життя та господарювання, шляхам подолання кліматичної кризи, рішенням, які допоможуть зберегти екологію та здоров’я людства. Спікерами виступили екоактивісти, науковці, лікарі. Організатори онлайн-страйку – Глобальний кліматичний рух молоді Fridays For Future Україна (#FridaysForFuture).

Останні новини