“Закрити очі на кліматичну кризу, спалювати ще більше вугілля!” – новий курс уряду України

Червень 18, 2020

Вугілля стане основним паливом для виробництва електроенергії на теплових електростанціях” – про такий новий курс України повідомив 17 червня прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, колишній топ-менеджер вугільного холдингу “ДТЕК” Ріната Ахметова. 

Розпорядження передбачає пріоритетне використання вітчизняного енергетичного вугілля для виробництва електричної енергії на теплових електростанціях“, – заявила в.о. міністра енергетики Ольга Богуславець.

Водночас розвиток галузі відновлюваної енергетики (ВДЕ), яка останніми роками органічно розвивалась, наразі зупинився завдяки політиці того ж Кабміну. Про це нещодавно заявила коаліція “Енергетичний перехід”, до якої, зокрема входить і 350.org-Україна. Закордонні та українські інвестори практично припинили вкладати кошти у ВДЕ. Таким чином реформа енергетичного сектору та боротьба з кліматичною кризою поставлена на невизначену паузу в Україні.

Фактично, під виглядом стабілізації енергетичної системи Кабмін прийняв рішення, яке загострить кліматичну, енергетичну та соціальну кризи в Україні. Така підтримка енергетичних монополій викопного палива є далекою від справедливої. Витрати на вугільну електроенергію – це не лише вартість добування, доставки та спалювання, це ще й ціна здоров’я та життя мільйонів людей, які живуть поблизу вугільних електростанцій та дихають повітрям з канцерогенами. Ці затрати ніхто не закладає в ціну електроенергії, як і збитки від кліматичних ризиків. Використовуючи “дешеве” вугілля на противагу ВДЕ, Україна скоро заплатить значно більше, опинившись за бортом Зеленого курсу ЄС говорить Світлана Романко, керуюча директорка міжнародної організації 350.org в регіоні Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії.

Цікаво, що у грудні 2019 року колишній міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель під час участі у щорічній Конференції сторін Рамкової Конвенції ООН з питань клімату – СOP25 заявив, що Україна розробить стратегію переходу на відновлювану енергетику, запровадить податки на викопне паливо та реформує вугільну сферу. Після зміни керівництва Уряду та міністерств курс змінився кардинально. 

Прикриваючись національними інтересами, начебто підтримки українського виробника та шахтарів, таким чином уряд забирає шанс на безпечне та реформоване майбутнє в усіх українців та українок. Адже, енергетичний сектор знаходиться у глибокій кризі – більшість енергоблоків мають бути виведені з експлуатації найближчі 5-10 років. Лише шокова терапія та стратегічні рішення можуть вивести з цієї кризи. Якщо постійно відкладати зміни на потім і казати «Не на часі», «Немає ресурсів», то змін так ніколи і не станеться.”, – говорить Юлія Мельник (Пашковська), кампейнерка міжнародної організації 350.org в регіоні СЄКЦА. 

Нагадаємо, що з 2017 по 2019 роки уряд влив більше 5 млрд гривень у підтримку збиткових вугільних підприємств, які за заниженою ціною продають вугілля приватним електростанціям. Рахункова палата вже вказувала на ефективність витрачання цих коштів на прямі субсидії вугільної промисловості. 

Державні вугледобувні підприємства, незважаючи на держпідтримку протягом останніх двадцяти років, невпинно деградують. Основними причинами є відсутність реформ у енергетиці – справедливої трансформації і закриття шахт, неефективність системи збуту продукції та безсистемність у фінансуванні. На реструктуризацію вугільної галузі у 2020 році уряд заклав 1,96 мільярда гривень. З них один мільярд планували спрямувати на технічне переоснащення та модернізацію шахт, повідомляють у міністерстві. 

Для держави економічно більш вигідно закривати збиткові шахти, аніж продовжувати їх дотувати. Звичайно, це має відбуватися з соціальними програмами для шахтарів, можливістю переорієнтації з точки зору нових робочих місць і з точки зору тривалої виплати їм коштів, щоб вони мали змогу знайти собі інші робочі місця“, – наголосила т.в.о міністра захисту довкілля Ірина Ставчук на брифінгу за підсумками конференції ООН з клімату у листопаді 2019 року.

Нещодавно, рівень CO2 досяг найвищої позначки за 23 мільйона років на Землі. Обсерваторія Мауна-Лоа на Гаваях у травні зафіксувала рекордну концентрацію діоксиду вуглецю – 417 частинок на мільйон. Попередній антирекорд 414,8 частинок на мільйон був встановлений в минулому році. Це означає, що кожна країна має максимально швидко здійснювати перехід від викопної до чистої енергетики, щоб забезпечити існування людства.

Нашу організацію особливо непокоїть, щоб уряд не використовував фінансову допомогу, отриману від ЄС на подолання кризи, викликаної COVID-19 та кредит від МВФ на стимулювання безперспективної і галузі викопного палива, підтримку олігархічних корпоративних інтересів замість витрат на покращення системи охорони здоров’я, прямої фінансової допомоги населенню, малому та середньому підприємництву у час кризи, підвищення стійкості населених пунктів, громад і сільського господарства України до кліматичних змін, забезпечення “зеленого” енергетичного переходу та впровадження стратегічного Зеленого курсу ЄС.

Ми підтримуємо позицію коаліції “Енергетичний перехід” щодо такої енергетичної політики України.

Міжнародна організація 350.org виступає проти державних субсидій у видобуток викопного палива, адже саме спалювання вугілля, нафти та газу є причиною  кліматичної кризи на планеті. Ми закликаємо Кабінет Міністрів України відмовитись від рішення інвестувати у вугілля та взяти за основу розвитку Зелений Курс! 

 

Останні новини