Питання зміни клімату – наскрізна тема нової політики Європейського Союзу, що спрямована на озеленення усіх сфер, зокрема енергетики, сільськогосподарської політики, промислової політики, біорізноманіття, нульового забруднення, сталої мобільності, фінансів, торгівлі. Ця політика відображена у Європейському зеленому курсі (European Green Deal). Загальна його ціль – кліматично нейтральна Європа до 2050 року.
А що в Україні?
В Україні на сьогодні налічується 461 місто, в яких проживає 69,41% всього населення України (станом на 1/01/2019). Міста в Україні є джерелом забруднення, продукують велику кількість парникових газів і є серйозною проблемою у контексті впливу на зміну клімату.
Українські міста все частіше потерпають від глобальної зміни клімату. Це і повені, і аномальні спеки, і природні катастрофи. Серед впливів зміни клімату може бути негативний вплив на здоров’я, пошкодження будівель, збої в постачанні електроенергії і води, порушення в роботі транспорту, підвищення енергоспоживання для охолодження чи обігріву. Тому питання адаптації міст до зміни клімату заслуговує на особливу увагу.
Проте, ці питання досі лишиються поза увагою місцевого самоврядування і виходять на передній план лише тоді, коли трапляються катастрофи – отруйний смог в Києві, повені в Карпатах, пилові бурі на Чернігівщині та Київщині, лісові пожежі в Чорнобилі.
Наближаються місцеві вибори 2020 року. Вже 25 жовтня люди в містах, містечках та ОТГ зможуть віддати свої голоси за кандидатів, які найближчі 5 років будуть менеджерами у своїх громадах. Чи будуть вони мислити стратегічно і довгостроково? Чи будуть адаптувати міста до найбільшої проблеми сучасності – кліматичної кризи? Чи будуть робити громади справедливими, зеленими та комфортними для життя? Це залежить від вимог виборців.
Саме такі вимоги українська команда міжнародної організації 350.org підготувала цієї осені.
Закликаємо місцеві осередки політичних партій взяти зелений порядок денний за основу своїх програм на місцевих виборах 2020!
У нас немає часу чекати на зміни, бо кліматична криза наступає все швидше.